sobota, 22 maja 2010

Nowe majowe Pisemko!

Witajcie, jest już majowe Pisemko do ściągnięcia pod linkiem:
http://pisemko.wrzuta.pl/plik/8VdFMfiF6XY/pisemko_05

Życzę miłego oglądania! :)

wtorek, 13 kwietnia 2010

Польща і світ сумують...


Україна втратила свого вірного друга в особі Леха Качинського, про це говорять відомі українські діячі. Це був останній адвокат України перед Європейським Союзом щодо вступу України у європейську спільноту.

Вчора у низці країн світу, зокрема, й Україні, був оголошений день жалоби за загиблою у Смоленську польською елітою. Сумують і надалі ... Сумом огорнутий і сам Львів,так як тут не лише мешкає найбільша польська громада – багато з загиблих бували в Галичині.
"Польща без Президента". "Польща у жалобі". "Польща плаче". "Польща втратила еліту". Це слова, якими починають свої ефіри уже третій день поспіль польські журналісти.


Поляки не соромляться своїх сліз. Вони плачуть із теле- та радіоефірів, засмучені і заплакані обличчя дивляться з фотографій. Поляки не лише глибоко і болісно переживають свою трагедію, але й водночас вчать патріотизмові світ. Адже загиблі були люди різних фахів – відомі політики, громадські діячі, науковці, військові – але усіх їх об’єднував патріотизм. І цьому треба вчитись.

У день жалоби був приспущений Державний прапор України на будинках і спорудах органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій на всій території України, а також закордонних дипломатичних установ України.Також було відмінено розважально-концертні заходи, спортивні змагання і внесено відповідні зміни до програм теле- і радіопередач.

У приміщенні Генерального Консульства Республіки Польща з 12 по 16 квітня виставлено жалобну книгу, повідомляє прес-служба Львівської міської ради. Всі охочі матимуть можливість висловити своє співчуття у зв’язку із загибеллю Президента Польщі Леха Качинського та інших членів офіційної делегації.

niedziela, 11 kwietnia 2010

Razem w dniu tragedii; Разом в день трагедії

Lwów i Warszawa oddają hołd ofiarom tragedii w Smoleńsku. У Львові і Варшаві вшановують жертв трагедії під Смоленськом.
Lwów, Konsulat Polski


Warszawa, Pałac Prezydencki

niedziela, 28 marca 2010

Marcowe Pisemko - Пісемко на березень

http://www.sendspace.pl/file/3cd1a6f959d0754d68d1c3a
Jeszcze nie ma go w kolportazu - а juz w internecie.

środa, 17 marca 2010

Lutowe Pisemko

Z lekkim opóźnieniem ;) lutowe Pisemko w wersji elektronicznej!
http://www.sendspace.com/file/c1linw

Zapraszamy też do głosowania na Pisemkową Listę Przebojów:
www.youtube.com/PisemkoYT

wtorek, 9 lutego 2010

Nowe Pisemko!

Witajcie! Już niedługo nowe Pisemko! Będzie wiele ciekawych artykułów np. ciekawostki ze sportu, recenzje filmów. Nie możecie przegapić tego numeru! Czekajcie cierpliwie ;-)

niedziela, 10 stycznia 2010

Wspomnienia z rewolucji; Спогади з револуції


Pamiętam, jak, dokładnie pięć lat temu, w grudniowy wieczór, do domu wszedł mój brat. Na plecaku, kurtce, czapce – wszędzie miał poprzyczepiane pomarańczowe wstążeczki i kokardki. Cały był w kolorze ukraińskiej rewolucji. Wrócił właśnie z wyborów, na których był obserwatorem, po drodze zaś wstąpił na słynny Majdan Nezależnosti – centrum pomarańczowej rewolucji, która w tamten dzień – 26 grudnia 2004 roku, odniosła swoje zwycięstwo. Na mnie, 15-letnim gimnazjaliście – opowieści brata o tłumach sprzeciwiających się władzy, protestujących milionach – zrobiły równie wielkie wrażenie jak przywieziona przez niego z Kijowa płyta rockowego zespołu „Тартак”. Już wcześniej doniesienia telewizyjne o rewolucji ukraińskich obywateli pobudzały wyobraźnię kilku tomaszowskich gimnazjalistów. Przekrzykiwaliśmy się, wymieniając informacjami z Kijowa, żartowaliśmy z kolegów ubranych na niebiesko, chwaląc tych, którzy przyszli do szkoły w pomarańczowych strojach. Dla nas, wtedy, rewolucja była walką dobra ze złem, bohaterskim zmaganiem społeczeństwa z tyranią, a prowadzący lud Juszczenko był niemalże mitycznym herosem.
Oczywiście, tak nie było. Rzeczywistość różniła się od romantycznych wyobrażeń młodziaków. Oprócz rewolucyjnych tłumów byli także politycy, interesy, pieniądze. Dziś rewolucja jest oskarżana o to sprzedanie swoich ideałów. Mówi się, że nie zaprowadzono należytych reform, a jedyną zmianą to zastąpienie starych elit nowymi.
Czy naprawdę nic się nie zmieniło? Czy poświęcenie tak wielu ludzi było na nic? Myślę, że dzisiejsza wizja popomarańczowej Ukrainy jest fałszywa. Fakt, że rzeczywistość nie dorównała oczekiwaniom. Ukraina nie podążyła prostą drogą ku świetlanej przyszłości, bo taka istnieje tylko w wyidealizowanych marzeniach młodych ludzi. Jednak myślę, że pozytywne zmiany zostały przesłonione, wskutek niezlikwidowanych problemów. Ważniejsze niż to co zostało po dawnym reżimie, jest to, czego teraz nie ma – wraz z końcem panowania Kuczmy na Ukrainie skończyły się morderstwa polityczne – ostatnią taką próbą było otrucie Wiktora Juszczenki w 2004 r. Nikt już nie myśli o siłowych rozwiązaniach wobec opozycyjnych demonstracji, czy (w większości) o fałszowaniu wyników wyborów. Pojawiła się także wolność słowa – niezbędny element każdej demokracji. Mimo ciągle widocznych wad ukraińskiego systemu – jest on najbardziej demokratyczny w kręgu państw byłego ZSRR (nie licząc Litwy, Łotwy i Estonii, które są zupełnie innym przypadkiem). Porównajmy Ukrainę chociażby z autorytarną Białorusią i Rosją, nie mówiąc już o dyktaturach w stylu Azerbejdżanu czy Kazachstanu. Nawet Gruzji, w której naród w 2003 r. obalił dyktaturę, daleko wciąż do postępów jakie osiągnęła Ukraina.
Problemów ciągle jest wiele. Ale nie zapominajmy ile ich udało się już Ukraińcom zwalczyć. Słuszna jest krytyka wad ukraińskiej demokracji i porażek reform pomarańczowej rewolucji. Ale nie wolno prezentować jej tak jednostronnie jak to robi się w mediach i zapominać ile po 2004 roku udało się zmienić.

P.S.: Pomarańczowa rewolucja zawsze będzie mi się kojarzyć z muzyką. Posłuchajcie kilku przykładów piosenek, które przechowały atmosferę tamtych dni, Majdanu i rewolucji:



http://doreen.wrzuta.pl/audio/8w0z9R3x0vU/okean_elzy_-_wstawaj
http://video.mail.ru/mail/aluf613yeshurun/279/280.html

Pozdrawiam; Поздравляю
Maciek